Ajvar to rodzaj warzywnej pasty, którą można stosować jako dodatek do dań mięsnych, serów, pasztetów lub jako dip do warzyw. Pierwszy raz spróbowaliśmy go w Chorwacji i tak nam zasmakował, że kilka słoików przywieźliśmy do domu dumni jak pawie, bo udało nam się dorwać coś egzotycznego za niewielką cenę. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że równie tanio ten sam ajvar można kupić w polskich supermarketach...długo wmawialiśmy sobie, że ten polski wcale nie smakuje tak dobrze jak chorwacki. I choć nie było to do końca prawdą to teraz z całą pewnością mogę powiedzieć, że ani chorwacki, ani polski ajvar nie są tak dobre, jak ten zrobiony samodzielnie w domu.
Z ajvarem jest jak z bigosem - nie ma jednego przepisu. Każdy dodaje tam coś od siebie i dopasowuje smak do swojego podniebienia, ale podstawa jest zawsze taka sama: czerwona papryka, bakłażany i pomidory. Nie da się bez nich zrobić ajvaru, tak jak nie zrobi się bigosu bez kiszonej kapusty. W mojej wersji znalazły się dodatkowo dynia i cebula, do tego ulubione zioła i ukochany czosnek. A smak?
Jak to zrobić (1 nieduży słoik):
- 3 czerwone papryki
- 1 bakłażan
- 1/2 małej dyni
- 1 cebula
- 1 ząbek czosnku
- 3 pomidory malinowe
- 1 łyżka stołowa octu jabłkowego
- kilka gałązek świeżego tymianku
- oliwa z oliwek lub olej rzepakowy
- tabasco lub świeża papryczka chilli do smaku (dodałam 4 kropelki tabasco)
- sól do smaku (ok. 1/2 łyżeczki)
Papryki przekroić na pół i usunąć gniazda nasienne oraz ogonki. Bakłażana przekroić i ponacinać miąższ (ale tak, żeby nie przeciąć skóry). Dynię pozbawić pestek i pokroić na 3 części. Cebulę przekroić na pół. Warzywa ułożyć na blaszce do pieczenia, skropić oliwą/olejem i wstawić do nagrzanego piekarnika (170-180 stopni) na około 40 minut. Skórka na papryce musi być lekko przypalona. Warzywa ostudzić, paprykę i dynię obrać ze skórki, miąższ bakłażana wyskrobać łyżką i włożyć wszystko do malaksera (można użyć blendera, ale wtedy pasta będzie całkowicie gładka - ja wolę mieć trochę warzywnych grudek). Dodać ząbek czosnku, pomidory i przyprawy oraz listki tymianku. Zmiksować na pastę. Można gotowy ajvar zagotować i zamknąć w słoiku albo trzymać w lodówce.
SMACZNEGO!
SMACZNEGO!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz